BLOG
Fotografovanie v súlade so zákonom
Súkromím sa rozumie právo na život podľa vlastných predstáv chránený pred publicitou.
Fotografovanie osôb
Základné kritéria pre fotografovanie osôb stanovuje v § 11 až § 13 Občiansky zákonník v rámci úpravy týkajúcej sa ochrany osobnosti.
Podľa občianskeho zákonníka má každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy. Každá osoba má teda právo, aby vytvorením a použitím fotografie (napr. predaj alebo zverejnenie) nebolo zasiahnuté do jej súkromia alebo aby fotografiou nebola porušená ochrana prejavov jej osobnej povahy (napr. podoby, tanca, spevu).
Okrem všeobecnej ochrany pred zásahmi do súkromia, zákon ešte konkrétne upravuje, za akých podmienok je možné osoby fotografovať.
Uvádza, že fotografie (zákon ich nazýva ako obrazové snímky alebo podobizne) týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením.
Zásah do súkromia
Privolenie však nie je potrebné v prípade tzv. zákonných licencií:
1/ ak sa fotografie použijú na úradné účely na základe zákona (napr. v trestnom konaní na identifikáciu osoby, na evidenčné účely).
2/ Fotografie sa môžu bez privolenia fyzickej osoby vyhotoviť alebo použiť primeraným spôsobom tiež:· na vedecké účely· na umelecké účely· pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo.Ani také použitie však nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby. Podľa citovaných ustanovení teda pre legálne vytvorenie a použitie (napr. predaj alebo zverejnenie) fotografie si treba odpovedať na dve otázky:• a/ či dochádza vytvorením a použitím fotografie kzásahu do súkromia osoby,• b/ či je potrebné privolenie na vyhotovenie a použitie fotografie.<bližšie informácia a pokračovanie článku https://www.dropbox.com/s/4hnzrhgxcabzzv6/SOT/digifoto/foto_1_zakon.pdf >